Sreda, 14. september 2022

To je razlog, da v mobilni hiški ni možno stalno prebivališče

Mladi vse težje pridejo do lastne strehe nad glavo, zato vse dlje ostajajo pri starših ali v najemu.

Nekateri zato razmišljajo o bivanju v mobilni hiški, kot je praksa marsikje po svetu. A v Sloveniji to ni možna rešitev, ministrstvo pojasnjuje, zakaj ne.

Po podatkih Eurostat se mladi Evropejci od doma odselijo pri nekaj več kot 26 letih. Dekleta nekoliko prej, pri 25,5 letih, fantje kasneje, pri 27,4 letih. Slovenci se odselijo še kasneje, pri 31 letih, Slovenke pa malo prej, pri 28 letih. To nas uvršča med države, v katerih mladi domove zapustijo precej pozno, dlje so doma le Portugalci, Čehi in Hrvati ter Španci in Italijani. Pri Eurostatu ugotavljajo, da je čas, ko mladi zapustijo dom svojih staršev v korelaciji z dostopom na trg dela. Slabši ko je ta, dlje so mladi doma in nasprotno.

Nepremičnine predrage, kreditna sposobnost prenizka A to ni nujno edini vzrok. Na poti v samostojno življenje je zagotovo ena od večjih težav dostop do lastnega doma. Najem stanovanja pa je lahko le začasna rešitev. Cene nepremičnin so na rekordni ravni, kreditna sposobnost mladih pa pogosto ni zadovoljiva, da bi si nakup tako dragih nepremičnin lahko privoščili.  To potrjuje tudi zgodba Roka, ki se je s svojo družino sicer že odselil od doma, vendar ne želi biti več najemnik. Pri 30 letih si z ženo želita ustvariti lastni dom, ker imata tudi otroka, je potreba po odcepitvi od najema, nekaterih pa od staršev, še toliko večja, pravi. Našla sta rešitev, ki bi jima ustrezala, saj kot pravi, nista zahtevna, vendar sta ugotovila, da si v načrtovani nepremičnini ne moreta urediti stalnega prebivališča, saj zanjo naj ne bi bilo možno dobiti hišne številke. 

Težavo je pristojnim predstavil na portalu predlagamvladi.si. Kljub plačama, ki sta, kot piše, nadpovprečni, si v Ljubljani ali okolici ne moreta privoščiti stanovanja, kaj šele hiše. „Banke nama kredita ne odobrijo do želenega zneska (glede na trenutne tržne cene), niti si ne želiva delati naslednjih 30 let samo za hišo.“ Zato sta si zaželela bivati v mobilni hiški, veliki približno 60 kvadratov, na zazidljivi parceli z vsemi priključki in pristojbinami. „Žal pa, kot sem uspel razbrati, ni možnosti za pridobitev hišne številke oziroma stalnega naslova, ker gre za mobilno enoto, ki je v teoriji premična, v praksi pa, jasno, ni in se ne bo nikoli več premikala, razen čez nekaj desetletij v razgradnjo.“

Omogočite mladim bivanje v mobilni hiški Vladi oziroma pristojnim zato predlagata, da se predvsem mladim družinam omogoči življenje po njihovih željah, četudi v mobilni enoti, le da imajo streho nad glavo in lasten dom. „Torej možnost, da se osamosvojimo tudi na tak način, morda samo za prehodno obdobje in bomo v prihodnje morda res gradili na tej isti parceli klasično hišo, a da vendar ne živimo večno v najemu oziroma pri starših. Skoraj zagotovo nisva osamljen primer. Sredstev za izgradnjo hiše večina nima, kaj šele tisti s povprečnimi plačami, da o tistih s podpovprečnimi niti ne govorim.“ Glede na dejstvo, da marsikdo po svetu živi v mobilni hiški in ga to rešuje pred življenjem na cesti, da imamo v Sloveniji odlična podjetja, ki ustvarjajo takšne hiše, ki so poleg tega videti kot prave hiše, se mu zdi, da ni razloga, da se otrokom 90 in zanamcem ne omogoči dostojno bivanje, ki ni vezano na megalomanski kredit, življenje pri starših ali najem. „Predvsem iz stališča, ker ponudbe nepremičnin za ceno, ki si jo lahko privoščimo, na trgu praktično ni. Če smo ljudje sami pripravljeni živeti pod takšnimi pogoji, je prav, da se nam to omogoči. Vse stroške smo pripravljeni kriti, le nismo pripravljeni oziroma nismo zmožni plačevati nekaj 100.000 evrov  za "normalno" hišo, na kar pade še kup obresti,“ zaključi. 

Več na: https://www.zurnal24.si/pod-streho/nepremicnine/to-je-razlog-da-v-mobilni-hiski-ni-mozno-stalno-prebivalisce-392717 - www.zurnal24.si