Sreda, 20. november 2024

Koliko za stanovanje plačajo Slovenci in sosedje?

Prodaja in oddaja

Primerjave cen in nepremičninskih trgov med Slovenijo in sosednjimi državami 

Zaradi negotovosti, ki jo v gospodarstvo vnaša kriza v avtomobilski industriji, bodo nepremičninarji morda sklenili manj poslov, ker bodo prebivalci odlašali z nakupom stanovanja. A vseeno ne gre pričakovati, da bodo zato pri nas padle cene nepremičnin. Še vedno je na trgu več povpraševanja, kot je na voljo nepremičnin. Tako bi lahko povzeli pričakovanja nepremičninskih agentov iz Slovenije za prihodnje leto.

»Kljub temu da je število prodaj stanovanjskih nepremičnin v prvem letošnjem polletju nekoliko nižje kot v enakem obdobju lani, je pričakovati, da bodo cene nepremičnin v Sloveniji ostale stabilne. Za zdaj zaznavamo tudi rahlo rast hipotekarnih posojil, kar na dolgi rok pripelje do živahnejšega trga,« pravi Tanja Tučić iz nepremičninske družbe Remax, kjer so pripravili primerjave nepremičninskih trgov v Evropski uniji.

Po zbranih podatkih so se v Sloveniji prodajne cene nepremičnin v letošnjem polletju povečale za pet odstotkov v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. 

V Ljubljani je povprečna prodajna cena stanovanjske hiše 416.000 evrov, cena stanovanja pa 4370 evrov na kvadratni meter.

V slovenski Istri je povprečna dosežena prodajna cena za stanovanjsko hišo znašala 325.000 evrov, cena kvadratnega metra stanovanja pa 4260 evrov.

V Mariboru je povprečna cena za kvadratni meter stanovanja 2330 evrov, prodajna cena stanovanjske hiše pa 184.000 evrov.

Kako pa je pri bližnjih sosedih

V Avstriji se je ponudba nepremičnin v letošnjem prvem polletju povečala za več kot 23 odstotkov, prodajne cene pa so se znižale za dober odstotek. Povprečna cena stanovanja je znašala 4164 evrov na kvadratni meter, povprečna prodajna cena stanovanjske hiše pa je presegla 329.000 evrov.

Povprečje višajo cene na Dunaju, kjer cena za kvadratni meter stanovanja znaša 5151 evrov, prodajna cena hiš pa 833.000 evrov. V Gradcu povprečna cena kvadratnega metra stanovanja znaša 3260 evrov, povprečna prodajna cena hiše pa 474.000 evrov. Največje povpraševanje je po enodružinskih hišah. »Trenutno se čuti negotovost v avtomobilskem sektorju, zato se kupci pogosteje odločajo, da načrtovane nakupe nepremičnine preložijo,« med drugim opaža podjetnica Milena Jančič iz ptujske družbe M nepremičnine. Za prihodnje leto pri severnih sosedih napovedujejo nekoliko nižje cene rabljenih stanovanj.

V Italiji so povprečne cene nepremičnin še vedno najnižje med sosednjimi državami in se niso opazno višale. V Milanu segajo najvišje; povprečna zahtevana cena za kvadratni meter stanovanja je tam 4940 evrov, za hišo pa 3953 evrov. V Rimu prodajalci za meter stanovanja v povprečju zahtevajo 3179 evrov, za kvadratni meter stanovanjske hiše pa 1905 evrov. Evropski trend višanja cen najemnin zaznavajo tudi v Italiji, najemnine so se v letu dni tam zvišale za desetino.

V Trstu, kjer so na voljo predvsem starejša rabljena stanovanja, je bilo še pred nekaj leti ponudbe na pretek in so bile cene res nizke. A v zadnjih letih se to občutno spreminja. V Trstu je zdaj na voljo manj stanovanj zaradi velikega zanimanja med tujimi kupci. L

Hrvaška v pričakovanju davka na nepremičnine

Na Hrvaškem je povprečna cena stanovanja v letošnjem letu 2680 evrov za kvadratni meter, so izračunali v zagrebški nepremičninski agenciji Opereta.

Trg se trenutno prilagaja davku na nepremičnine, ki ga bo Hrvaška uvedla s 1. januarjem. Znašal bo od 0,60 evra do osem evrov na kvadratni meter, točno višino bodo določale posamezne občine, lahko se bo razlikoval tudi znotraj občine glede na lokacijo. Davka pa bodo oproščeni tisti, ki imajo nepremičnino v dolgoročnem najemu ali v njej živijo. Poleg tega bodo zvišali tudi spodnjo mejo pavšalnega davka na dohodek od oddajanja turističnih apartmajev – glede na turistično razvitost območja.

Najemni trg v razsulu

Posebno poglavje je najemniški trg v Sloveniji. Je neurejen, majhen, na njem ni ustreznega nadzora, pravne varnosti tudi ne, pogodbene zaveze skoraj ne obstajajo. Pa tudi uradno prijavljene najemnine so precej nizke, kar nakazuje, da to ni dejanska najemnina, ki jo plačuje najemnik. Problem je tudi pravna varnost.

( Fotografije v naši objavi so iz naše ekskluzivne ponudbe)

Vir: Povzetek -Več o tem preverite v Nedeljskem dnevniku